Clicky

Harrogate Town Centre 10K 2012 Final Results

July 22, 2012

 

Position Race Number Name Category Club Finish Time
1 265 Matthew Hynes MSEN N.Y.M.A.C 0:30’45.27
2 565 Tarus Elly MSEN Salford Harriers 0:32’06.99
3 25 Darren Bilton MV45 Leeds City A.C. 0:32’39.30
4 319 Jack Simpson MSEN Leeds City A.C. 0:32’47.52
5 218 Mike Burrett MSEN Leeds City A.C. 0:32’49.49
6 543 Stephen Broadbent MSEN Bingley Harriers 0:33’31.02
7 404 Quentin Lewis MSEN Baildon Runners 0:33’56.93
8 173 Kevin Ogden MV40 Spenborough A.C. 0:34’28.30
9 200 Aidan Adams MSEN Leeds City A.C. 0:34’31.62
10 448 Nick Hardy MSEN Birchfield Harriers 0:34’37.08
11 236 Charlene Thomas FSEN Wakefield 0:34’48.40
12 539 James Pearson MSEN Beverley A.C. 0:35’25.71
13 225 Matthew Akpan MSEN Staffordshire Moorlands 0:35’51.87
14 2 Chris Roberts MSEN Knavesmire 0:35’58.37
15 537 Robin Outtersiders MSEN Unattached 0:36’15.11
16 133 Ben Hamilton MSEN Selby Striders 0:36’23.37
17 512 Ian Bush MSEN Unattached 0:36’40.65
18 522 Heath McDonald-Noble MSEN Unattached 0:36’51.14
19 92 Conor Shepherd MSEN Unattached 0:36’54.14
20 425 Joseph Kwallah MV40 Wetherby Runners & A.C. 0:37’00.02
21 515 Derek McCreadie MSEN Unattached 0:37’13.30
22 180 Bill Shively MV50 Knavesmire 0:37’18.14
23 16 Andrew Moodie MV50 Wetherby 0:37’26.21
24 256 Shaun Lawson MSEN Unattached 0:37’31.52
25 143 Alastair Dacosta MV45 Unattached 0:37’45.81
26 368 Edward Irving MV55 Ilkley Harriers 0:37’49.21
27 178 Sarah Cumber FV40 Halifax Harriers 0:37’53.90
28 475 David Jefferis MV45 Unattached 0:38’02.24
29 274 Louise Brown FSEN Scarborough A.C 0:38’02.68
30 486 Daniel Phillips MSEN Unattached 0:38’16.58
31 158 Alex Fawcett MV45 Ripon Runners 0:38’21.99
32 436 David Lancaster MV55 York Acorn R.C. 0:38’26.93
33 405 Roger Godley MV50 Teesdale A.C. 0:38’29.18
34 250 Paul Finch MSEN Army Welfare Service 0:38’31.40
35 142 Christopher Dove MSEN Skyrac A.C. 0:38’35.84
36 224 Kim Brown MSEN Unattached 0:38’36.34
37 172 Steve Trudgeon MV50 Harrogate Harriers 0:38’43.05
38 406 Matthew Haworth MSEN Trawden A.C. 0:38’45.90
39 194 Mark Dalton MV50 Beverley A.C. 0:38’53.96
40 333 Andrew Hopkins MSEN Unattached 0:38’58.11
41 252 Lisa Mawer FV40 Wetherby 0:38’59.62
42 235 Brian Davis MSEN Unattached 0:39’02.43
43 147 Jess Nixon FSEN Leeds City A.C. 0:39’04.71
44 77 Chris Lydon MV50 Beckenham R.C. 0:39’07.05
45 88 Chris Quigley MV40 Trawden A.C. 0:39’08.58
46 526 Sherif Dhaimish MSEN Trawden A.C. 0:39’10.78
47 442 Adrian Royston MV45 Bradford Airedale A.C. 0:39’39.93
48 351 Michael Gill MV45 Harrogate Harriers 0:39’41.87
49 44 Liam Ford MSEN Unattached 0:39’48.96
50 223 Jenny Hutcheson FSEN Harrogate Harriers 0:39’51.84
51 413 John Oram MSEN Chapel Allerton Road Runners 0:39’53.78
52 226 John Paul Atkinson MV45 Baildon Runners 0:40’04.87
53 474 Jamie Thompson MSEN Wetherby 0:40’12.52
54 129 Mark Offord MSEN Dragons Running Club (Sale) 0:40’14.84
55 464 Martin Hall MV50 Dewsbury Road Runners 0:40’22.18
56 276 Andrew Hardaker MSEN Keighley & Craven A.C. 0:40’39.02
57 217 Keith Galbraith MV50 Hartlepool Burn Harriers 0:40’43.49
58 55 Simon Taylor MSEN Unattached 0:40’47.78
59 295 Roslyn Eadie FSEN Hyde Park Harriers 0:40’50.34
60 484 Emma Barclay FV45 Ilkley Harriers 0:40’57.81
61 50 Graham Bell MV55 Darlington Harriers 0:40’58.08
62 260 Stephen Morland MV40 Knaresborough Striders 0:41’02.02
63 487 Mark Millett MSEN Unattached 0:41’03.65
64 420 Matthew Wilkinson MSEN Sandhurst Joggers 0:41’05.08
65 31 Joseph Lofthouse MSEN Ripon Runners 0:41’07.58
66 237 Darren Cox MSEN Richmond & Zetland 0:41’14.55
67 529 Robert Whitaker MSEN Unattached 0:41’15.46
68 238 Nuno Cesar De Sa MSEN Skyrac A.C. 0:41’19.74
69 525 Scott Grant MSEN Unattached 0:41’20.30
70 203 Adam Johnstone MSEN Unattached 0:41’23.27
71 89 Dominic Hayes MV45 Unattached 0:41’24.02
72 560 Byron Spence MSEN Unattached 0:41’24.99
73 320 Daisy Melville FV35 Rugby & Northampton A.C. 0:41’26.27
74 267 Stefan Durkin MV40 Knavesmire 0:41’29.14
75 195 Ethan Dalton MSEN Beverley A.C. 0:41’31.78
76 95 Seonaid Thompson FSEN Liverpool Harriers & A.C. 0:41’32.14
77 167 Mark Jordan MV55 Harrogate Harriers 0:41’35.71
78 416 Lee Mitchell MSEN Kingston Upon Hull 0:41’59.68
79 183 James Verity MSEN Unattached 0:42’09.27
80 366 Dennis Connor MV45 Ripon Runners 0:42’11.78
81 322 Richard Hadfield MV40 Portobello Running Club 0:42’12.34
82 495 Adrian Grainger MV40 Chapel Allerton Road Runners 0:42’15.27
83 239 Rebecca Cesar De Sa FV35 Skyrac A.C. 0:42’18.37
84 97 Stephen Robson MSEN Knavesmire 0:42’20.55
85 153 Steven Wilkinson MV40 Unattached 0:42’24.02
86 379 Peter Moss MSEN Knavesmire 0:42’33.84
87 384 Clint Sawyer MSEN Lincoln Wellington A.C. 0:42’36.90
88 10 Jane McCullough FV40 Unattached 0:42’37.43
89 343 Ralph Broad MV45 Unattached 0:42’39.08
90 149 Michael Wright MSEN Unattached 0:42’41.62
91 482 David Muckersie MV50 Unattached 0:42’42.46
92 228 Dean Dransfield MV40 Unattached 0:42’44.90
93 454 Geoffrey Baggaley MV50 Skyrac A.C. 0:42’46.62
94 336 Sarah Douglas FSEN Knavesmire 0:42’47.99
95 243 Chris Jones MSEN Saltaire Striders 0:42’52.08
96 294 Erika Johnson FV40 Swaledale 0:42’53.34
97 98 Mick Hogan MV50 Eccleshill Road Runners 0:42’55.49
98 541 Alastair Kennis MV40 Thames Hare & Hounds 0:42’55.81
99 140 Martin Hawkins MV40 Skyrac A.C. 0:42’56.58
100 290 Shawn Imeson MSEN York Postal Harriers 0:42’58.05
101 128 Ian Cooper MSEN Unattached 0:43’02.78
102 102 Steve Parkinson MV50 Beverley A.C. 0:43’06.43
103 273 Jenny Beaumont FSEN Skyrac A.C. 0:43’09.02
104 208 Tom Woollard MSEN Unattached 0:43’10.24
105 248 Alex Wheeler MSEN Chapel Allerton Road Runners 0:43’10.99
106 17 Kyle Sencier MSEN Unattached 0:43’12.27
107 305 Mark Ian Taylor MV40 Unattached 0:43’19.37
108 148 Philip Adderley MSEN Unattached 0:43’19.87
109 443 George Harland MSEN Richmond & Zetland 0:43’25.52
110 281 Patrick Good MSEN Unattached 0:43’27.58
111 520 Darren McAvinue MSEN Stadium Runners 0:43’32.40
112 391 David Darton MV50 Knavesmire 0:43’34.27
113 395 Martin Thompson MV60 Unattached 0:43’36.14
114 461 Stephen Maddison MSEN Unattached 0:43’40.02
115 396 David Allen MSEN Unattached 0:43’45.37
116 11 Stephanie Wilson FSEN Unattached 0:43’45.93
117 261 Nic Cuthbertson MV50 Chapel Allerton Road Runners 0:43’50.46
118 430 Louise Roberts FV35 Unattached 0:43’50.71
119 494 Keith Hawkins MV40 Ripon Runners 0:43’52.27
120 364 Steven Millward MSEN Unattached 0:44’01.24
121 166 Joanne Thompson FV40 Skyrac A.C. 0:44’01.99
122 452 Howard Jeffrey MV55 Otley A.C. 0:44’04.58
123 159 John Joseph McDonald MV45 Trawden A.C. 0:44’05.52
124 536 Chris Outtersiders MSEN Unattached 0:44’07.84
125 418 Zarah Blake FSEN Unattached 0:44’12.40
126 275 Jonathan Mills MSEN Chapel Allerton Road Runners 0:44’16.55
127 445 Gary Deeming MV50 Unattached 0:44’20.71
128 417 Robert Calver MV40 Chapel Allerton Road Runners 0:44’21.21
129 399 Michael Reed Addington MSEN Chapel Allerton Road Runners 0:44’26.87
130 12 Louise Howard FV40 Unattached 0:44’30.90
131 518 John Clarke MV55 Unattached 0:44’33.40
132 545 Richard Bell MV45 Wetherby 0:44’34.71
133 175 Sian Davies FSEN Leeds City A.C. 0:44’36.58
134 555 Greg Crossley MV40 Unattached 0:44’37.62
135 347 Edward East MSEN Baildon Runners 0:44’42.08
136 121 Steven Hollinworth MV45 Unattached 0:44’42.74
137 310 Anna McIntee FSEN Unattached 0:44’45.84
138 74 Robert Sutton MV45 Eccleshill Road Runners 0:44’48.68
139 185 James Browning MSEN Unattached 0:44’50.71
140 130 David Halladay MV45 Unattached 0:44’59.62
141 348 David Binks MV40 Unattached 0:45’01.43
142 201 Malcolm Denison MV50 Unattached 0:45’03.37
143 528 Jane Greening FSEN Unattached 0:45’06.24
144 304 Jeffrey Pierson MV60 Holmfirth Harriers 0:45’07.78
145 516 Graham Rowbottom MSEN Unattached 0:45’08.81
146 498 Chris Cunningham MV45 Ilkley Harriers 0:45’10.71
147 552 Nic Dilasser MV40 Unattached 0:45’14.21
148 422 Danny Mills MSEN Unattached 0:45’14.65
149 253 Conrad Garcia MV45 Knaresborough Striders 0:45’20.93
150 198 Paul Tomlinson MV40 Unattached 0:45’23.27
151 277 David Lee MV45 Unattached 0:45’25.43
152 412 Andrew Conally MSEN Keighley & Craven A.C. 0:45’30.02
153 580 Paul Pinder MSEN Unattached 0:45’33.68
154 424 Lydia Mellor FSEN Unattached 0:45’34.84
155 557 Scott Palmer MV40 London Heathside 0:45’41.62
156 386 Kathleen Coates FV40 Unattached 0:45’48.93
157 524 Matthew Holt MSEN Unattached 0:45’54.46
158 538 Raphael Ploix MSEN Unattached 0:45’56.84
159 219 Martin Critchley MSEN Horsforth Harriers 0:45’57.74
160 354 Paul White MV60 Valley Striders 0:45’58.52
161 342 Emma Fawcett FSEN Ripon Runners 0:45’59.71
162 441 Dave Cooper MV55 Stainland Lions 0:46’00.62
163 75 Steven Butts MV40 Eccleshill Road Runners 0:46’04.18
164 119 Jeanette Mackenzie FV45 Unattached 0:46’05.08
165 315 Oliver Downing MV60 Bingley Harriers 0:46’08.27
166 181 David Stamford MSEN Unattached 0:46’14.71
167 57 Chris Watson MSEN Unattached 0:46’20.99
168 376 David Lovell MSEN Chapel Allerton Road Runners 0:46’22.49
169 390 Colin Lea MV45 Knavesmire 0:46’30.52
170 572 Richard Finan MSEN Unattached 0:46’32.18
171 340 Michael Atwal MV40 Unattached 0:46’34.34
172 447 Michael Mansfield MV45 Roundhay Runners 0:46’35.21
173 45 Andrew Stoneley MV50 Raf Menwith Hill A.C. 0:46’35.78
174 352 Robert Young MSEN Aycliffe Running Club 0:46’36.21
175 58 Anthony Kendrick MV55 Knavesmire 0:46’36.71
176 317 Alexandra Whapples FV40 Vocalink 0:46’37.27
177 190 Nathan Bulcock MV40 Unattached 0:46’39.30
178 144 Tony Ledwaba-Chapman MV70 Nidd Valley Runners 0:46’42.78
179 288 David Rayson MV45 Chapel Allerton Road Runners 0:46’44.18
180 90 Rachel Hick FV35 Unattached 0:46’45.37
181 46 Philip Birch MV40 Unattached 0:46’47.14
182 165 Andrew Storey MSEN Unattached 0:46’50.55
183 540 Stephen Lillford MSEN Unattached 0:46’54.62
184 112 Chris Gordon MV60 Unattached 0:46’54.87
185 338 Peter McCormack MSEN Unattached 0:46’55.71
186 439 Diane Vaughan FV45 Quakers Running Club 0:46’56.90
187 564 Ruth Thompson FV35 Unattached 0:47’01.78
188 179 Elizabeth Sanderson FSEN Halifax Harriers 0:47’03.40
189 23 Ian Smith MV55 Wetherby 0:47’10.87
190 407 Robert Taylor MSEN Eccleshill Road Runners 0:47’11.68
191 291 David Nahal MV50 Abbey Runners 0:47’12.14
192 468 Paul Wigby MV45 Unattached 0:47’12.90
193 508 Mark Andrews MV45 Unattached 0:47’13.21
194 493 Steven Oliver MSEN Knaresborough Striders 0:47’14.43
195 492 Peter Johnson MV55 Hartlepool Burn Harriers 0:47’18.43
196 431 Dave Jones MV40 Unattached 0:47’19.90
197 497 Robert Meadows MV45 Unattached 0:47’24.81
198 26 Roy Smith MV60 Unattached 0:47’25.18
199 171 Stuart Miller MV45 Unattached 0:47’25.90
200 28 Simon Greene MV55 Northern Vets 0:47’26.78
201 353 Debbie Bland FV50 Baildon Runners 0:47’28.78
202 491 Chris Albert MSEN Thirsk & Sowerby Harriers 0:47’29.96
203 573 Sarah Biker FSEN Unattached 0:47’32.52
204 570 Philippa Barnes FSEN Chapel Allerton Road Runners 0:47’38.46
205 209 Jessica Roberts FSEN Chapel Allerton Road Runners 0:47’39.11
206 571 Kate Foley FSEN Chapel Allerton Road Runners 0:47’39.37
207 306 Thomas Mark Askey MSEN Unattached 0:47’41.52
208 189 Donald Morgan MV45 Unattached 0:47’43.14
209 415 Zoe Tolman FSEN Barnsley A.C. 0:47’43.65
210 334 Jason Kinsey MSEN Unattached 0:47’44.30
211 451 Graeme Kilvington MV45 Knaresborough Striders 0:47’44.71
212 534 Ian Gilbert MV55 Unattached 0:47’46.30
213 488 Barbara Murray FV50 Macclesfield 0:47’48.99
214 309 Mark Wilson MSEN Unattached 0:47’53.87
215 479 Tom Hannah MV60 Unattached 0:47’54.96
216 285 Arifa Chakera FV35 Skyrac A.C. 0:47’55.71
217 500 Christine Cox FV50 Ilkley Harriers 0:47’56.93
218 345 Tony Cartmell MV40 Unattached 0:47’58.30
219 27 Sue Sharples FV45 Wetherby 0:47’59.08
220 42 Andrew Calvert MV45 Unattached 0:47’59.87
221 231 Paul Menlove MSEN Unattached 0:48’04.30
222 269 Paul Glover MSEN Unattached 0:48’09.65
223 83 Trish Wardell FV40 Unattached 0:48’13.90
224 221 Mark Horton MSEN Unattached 0:48’17.21
225 174 Barbara Lee FV50 Baildon Runners 0:48’22.71
226 432 Paul Brown MV60 Doncaster A.C. 0:48’28.18
227 506 Alan Bye MV60 Unattached 0:48’30.43
228 465 Angela Crawford FV50 Aire Centre Pacers 0:48’31.81
229 426 James Cornforth MSEN Unattached 0:48’32.11
230 453 Daniel Besau MV40 Unattached 0:48’34.55
231 459 Tony Brennan MV60 Unattached 0:48’40.62
232 427 Philip Cornforth MV40 Unattached 0:48’42.37
233 65 John Middleton MV50 Knavesmire 0:48’45.27
234 481 Shaun Morton MSEN Unattached 0:48’45.55
235 577 Catherine Gibbons FSEN Ilkley Harriers 0:48’48.58
236 344 Janet Cordingley FV50 Knavesmire 0:48’48.84
237 264 Angela Barker-Charleton FV40 Unattached 0:48’52.96
238 483 Ruth Pacey FSEN Unattached 0:48’54.40
239 466 Carolina Blane FSEN Harrogate Harriers 0:48’54.96
240 471 Tony Pfeiffer MV55 Aire Centre Pacers 0:48’57.46
241 511 David Blackshaw-Howell MV40 Harrogate Harriers 0:48’58.90
242 170 Nicholas Gibson MSEN Unattached 0:49’05.52
243 367 Steve Joyner MV40 Unattached 0:49’10.81
244 268 Robert Halstead MSEN Unattached 0:49’12.78
245 449 Christian Burdess MSEN Unattached 0:49’13.46
246 510 Thomas Searles MSEN Unattached 0:49’14.24
247 579 Phillip Hirst MV55 Ilkley Harriers 0:49’15.24
248 96 Liz Matthews FV50 Knavesmire 0:49’16.21
249 152 Andrew Grainger MV45 Beverley A.C. 0:49’17.05
250 531 Dillan Kitchen MSEN Unattached 0:49’17.87
251 222 Caroline Horton FV50 Billingham Marsh House Harriers 0:49’18.52
252 313 David Womersley MV55 Hyde Park Harriers 0:49’23.46
253 501 Robin Vauvelle MV45 Unattached 0:49’24.62
254 14 Jayne Tremble FV35 Unattached 0:49’26.49
255 5 David Milbourne MV45 Unattached 0:49’29.43
256 216 Sean Brennan MV40 Knaresborough Striders 0:49’33.27
257 326 Alastair McQueen MSEN Knavesmire 0:49’35.30
258 410 John Cawley MV55 Baildon Runners 0:49’37.65
259 392 Jason Newman MSEN Unattached 0:49’38.21
260 227 Philip Chapman MSEN Unattached 0:49’40.68
261 548 Chris Foy MV40 Unattached 0:49’50.24
262 321 Andrew Rayner MV45 Otley A.C. 0:49’55.58
263 29 Paul Bainbridge MV60 Unattached 0:49’58.46
264 18 Helen Baines FSEN Unattached 0:49’59.30
265 169 Barry Pickering MV60 Selby Striders 0:50’04.05
266 423 Gary Lancaster MV45 Unattached 0:50’05.37
267 362 Sarah Greenville FSEN Menwith Hill A.C. 0:50’09.40
268 39 John Taylor MV45 Unattached 0:50’21.30
269 329 Elliot Harrison MSEN Unattached 0:50’29.68
270 134 John Young MV55 Unattached 0:50’35.96
271 86 Tom Stephen MSEN Unattached 0:50’37.08
272 184 Ashley Wiggan MV50 Unattached 0:50’40.37
273 87 Kate Sewell FSEN Unattached 0:50’40.84
274 547 Shane Corcoran MSEN Unattached 0:50’41.65
275 162 Peter Devlin MV50 Swaledale 0:50’43.71
276 161 Theresa Stearn FV50 Womens Running Network 0:50’44.40
277 64 Dick Hunter MV60 Knavesmire 0:50’47.40
278 199 Sue McAvoy FV40 Unattached 0:50’48.11
279 43 Michael Halmshaw MSEN Unattached 0:50’51.40
280 145 Steve Adams MV55 Unattached 0:50’52.65
281 241 Laura Rhodes FSEN Unattached 0:50’53.52
282 34 Alastair McGeoch MSEN Chapel Allerton Road Runners 0:50’59.71
283 35 Akua McGeoch FSEN Chapel Allerton Road Runners 0:51’01.24
284 270 Patrick Carter MSEN Unattached 0:51’02.30
285 470 Nicola Gray FV40 Unattached 0:51’06.65
286 400 Julie Thompson FSEN Chapel Allerton Road Runners 0:51’09.55
287 446 David Taylor MV40 Unattached 0:51’14.90
288 136 Carole Wilkinson FV50 Lancaster & Morecombe A.C. 0:51’16.34
289 440 Richard Hughes MV45 Quakers Running Club 0:51’19.27
290 558 Henry Shires MV50 Unattached 0:51’20.68
291 56 Steve Kelsey MV55 Unattached 0:51’21.18
292 532 Dale Young MV40 Unattached 0:51’24.30
293 467 Dave Shaw MV70 Baildon Runners 0:51’24.74
294 476 Richard Fowler MV40 Unattached 0:51’28.24
295 80 Christie Louisa Waddington FSEN Unattached 0:51’32.37
296 192 Gemma Ingles FSEN Unattached 0:51’33.62
297 437 Ed Green MSEN Unattached 0:51’34.52
298 137 David Wilkinson MV50 Lancasterand Morecombe A.C. 0:51’37.52
299 327 Daniel Robinson MSEN Unattached 0:51’38.55
300 168 Maureen Medlar FV50 Knavesmire 0:51’40.52
301 249 Helen Mills FV35 Unattached 0:51’41.84
302 94 David Hutchinson MV55 Knavesmire 0:51’44.14
303 263 William Hawkins MV45 Hull Springhead Harriers 0:51’44.96
304 177 Ray Scott MV55 Gateshead Harriers 0:51’46.37
305 176 Zoe Long FV35 Unattached 0:51’47.84
306 283 Josie Davis FSEN Unattached 0:51’51.99
307 509 Sarah Griffin FSEN Unattached 0:51’54.52
308 535 Sarah Hart FV35 Unattached 0:51’59.55
309 371 George Young MSEN Unattached 0:52’01.14
310 388 Lisa Jane Butcher FV35 Eccleshill Road Runners 0:52’01.43
311 100 Fred Taylor MSEN Unattached 0:52’02.34
312 408 Lwin Tin FV40 Hyde Park Harriers 0:52’04.27
313 350 Richard Shrimpton MV45 Raf Menwith Hill A.C. 0:52’05.52
314 325 Andre Ruigrok MV55 Unattached 0:52’09.40
315 85 Jenny Yates FSEN Unattached 0:52’11.02
316 569 Nathan Tillman MV40 Braderton 0:52’12.40
317 40 Roy Fawcett MV50 Unattached 0:52’20.02
318 117 Victoria Clayton FV40 Ripon Runners 0:52’20.84
319 240 Nicola Walton FV40 Unattached 0:52’22.96
320 568 Natasha Babar FSEN Unattached 0:52’28.05
321 485 Jim Goddard MV45 Baildon Runners 0:52’28.78
322 278 Rachael Craig FSEN Unattached 0:52’30.40
323 385 Murray Gordon MSEN Unattached 0:52’36.49
324 54 Julian David Platt MV50 Unattached 0:52’37.30
325 563 Paul Howell MSEN Unattached 0:52’39.37
326 562 Kenneth Howell MV60 Unattached 0:52’48.52
327 229 Lesley Clayton FV50 Unattached 0:52’49.40
328 204 Sophie Ratcliffe FSEN Unattached 0:52’49.96
329 307 Matthew Thornton MSEN Unattached 0:53’01.05
330 73 Janette Kilgour FV60 Heaton Harriers 0:53’02.02
331 91 Drew Ward MV60 Wetherby 0:53’04.65
332 303 Jeanette Pierson FV50 Holmfirth Harriers 0:53’05.52
333 282 Michael Anderson MV45 Horsforth Harriers 0:53’09.37
334 553 Caroline Davies-Jones FSEN Unattached 0:53’09.68
335 549 Anneke Imeson FV35 Ripon Runners 0:53’12.21
336 546 Valerie Bell FV45 Wetherby 0:53’21.18
337 113 Andy Holohan MSEN Unattached 0:53’22.49
338 232 Chris Chadwick MV40 White City (Hull) R.C. 0:53’23.11
339 38 Paul Craze MV50 Unattached 0:53’24.78
340 284 Clare Taylor FV40 Unattached 0:53’25.58
341 138 Matthew Chaplin MV40 Unattached 0:53’32.14
342 414 Juliette Bunce FV45 Unattached 0:53’32.46
343 24 Robin Dixon MV60 Unattached 0:53’37.14
344 118 Graham Lynn MSEN Unattached 0:53’38.96
345 533 Nicola Young FV35 Unattached 0:53’40.34
346 530 Ronnie Bray MV45 Unattached 0:53’41.08
347 502 Andre Vauvelle MSEN Unattached 0:53’41.55
348 575 Catriona Mantle FSEN Unattached 0:53’42.68
349 460 Ronnie Bray MSEN Unattached 0:53’46.52
350 421 Kath Owen FSEN Chapel Allerton Road Runners 0:53’50.05
351 373 Andrew Little MV40 Unattached 0:53’50.90
352 101 John Devlin MV70 Unattached 0:53’54.37
353 242 Roy Blair MV40 Unattached 0:54’01.96
354 455 Charlyn Baillie FV35 Unattached 0:54’02.78
355 457 Ian Dawson MV40 Unattached 0:54’06.34
356 48 James Buttery MSEN Unattached 0:54’07.74
357 120 Vivianne Fraser FV45 Knavesmire 0:54’08.58
358 496 Graham Merrick MV50 Chapel Allerton Road Runners 0:54’09.37
359 116 Ash Winter MSEN Unattached 0:54’11.74
360 157 David Hainsworth MV60 Otley A.C 0:54’15.18
361 566 Elizabeth Miss FV35 Unattached 0:54’17.27
362 196 Roberts Will MSEN Unattached 0:54’20.14
363 559 Andy Dimmick MV40 Unattached 0:54’22.37
364 372 Ruth Lennie FV35 Unattached 0:54’24.27
365 438 Matt Green MV40 Unattached 0:54’25.74
366 507 Raymond Archer MV50 Barnsley A.C. 0:54’26.58
367 312 Emma Drake FV40 Horsforth Harriers 0:54’39.90
368 419 Jamie Williams MSEN Unattached 0:54’43.37
369 434 Lucy Bridge FSEN Unattached 0:54’44.11
370 151 Kenneth Mcrae MV40 Unattached 0:54’49.37
371 150 Leah Mcrae FV40 Unattached 0:54’49.62
372 318 Roy Appleyard MV50 Leeds & Bradford Triathlon Club 0:54’54.81
373 381 Garry Moss MV45 Knavesmire 0:55’07.30
374 197 Bradley Rainey MSEN Unattached 0:55’13.43
375 514 Chris Gardner MV50 Unattached 0:55’14.05
376 576 John Kiernan MV55 Unattached 0:55’16.18
377 561 Janette Crabtree FV45 Unattached 0:55’20.62
378 280 Mark Smith MV45 Unattached 0:55’21.71
379 519 Geoff Perigo MV55 Baildon Runners 0:55’23.24
380 19 Chris Harrison MV55 Unattached 0:55’26.93
381 504 Donna Russell FV35 Chapel Allerton Road Runners 0:55’29.65
382 503 Sian Foster FV45 Unattached 0:55’30.58
383 409 Neil Warr MSEN Vocalink Running Club 0:55’31.18
384 186 Fiona Parkes FSEN Unattached 0:55’32.93
385 554 Michael Uwland MV50 Knaresborough Striders 0:55’39.81
386 257 Fiona Venner FV40 Chapel Allerton Road Runners 0:55’40.52
387 84 Kevin Burrows MSEN Unattached 0:55’49.49
388 163 Charlotte May FSEN Unattached 0:55’51.81
389 311 Gemma Louise Askey FSEN Unattached 0:55’52.78
390 462 Ken Crawley MV55 Unattached 0:55’53.37
391 289 Peter Cartwright MV55 Unattached 0:55’56.49
392 478 Kathleen Robertshaw FV60 Otley A.C 0:55’56.96
393 51 Lisa Shaw FV40 Unattached 0:55’57.65
394 517 Nigel Fawcett MV50 Unattached 0:56’07.52
395 127 Badar Ayaz MSEN Unattached 0:56’09.68
396 444 Simon Hughes MV50 Unattached 0:56’11.18
397 139 William Clark MV40 Unattached 0:56’13.14
398 435 Andrew Fishburn MV50 Unattached 0:56’13.99
399 458 Matthew Wilkinson MSEN Unattached 0:56’14.46
400 124 David Merritt MSEN Unattached 0:56’22.30
401 123 Gemma Midwood FSEN Unattached 0:56’24.24
402 433 Graeme Adams MV70 Knavesmire 0:56’28.14
403 187 Dion Hirst MSEN Unattached 0:56’29.40
404 279 Heather Sammis FSEN Unattached 0:56’33.78
405 182 Matt Stamford MSEN Unattached 0:56’34.02
406 574 Richard Hall MV55 H.B.R.H. 0:56’35.05
407 52 John Redhead MV45 Unattached 0:56’40.05
408 316 David Whapples MV40 Vocalink 0:56’51.78
409 578 Bernie Gibbons MV55 Ilkley Harriers 0:56’54.21
410 272 Gillian Schoneville FSEN Unattached 0:56’54.43
411 477 Zoe Kendall FV35 Unattached 0:56’59.11
412 20 Samantha Millington FSEN Unattached 0:56’59.99
413 463 Sarah Barker FSEN Unattached 0:57’00.30
414 69 Andrea Essen FSEN Unattached 0:57’05.99
415 71 Samuel Essen MSEN Unattached 0:57’06.49
416 456 Alexis Towers MSEN Unattached 0:57’07.93
417 122 Liz Watson FV40 Harrogate Harriers 0:57’08.68
418 527 Ian Maccalman MV45 Unattached 0:57’09.37
419 296 Colin Rodgers MV60 Unattached 0:57’10.81
420 114 Helen Sainsbury FV35 Unattached 0:57’11.84
421 308 Martin Parvin MV55 Knavesmire 0:57’13.81
422 360 Roger Pickles MV55 Northern Vets 0:57’17.55
423 254 Rebecca Gooch FV40 Chapel Allerton Road Runners 0:57’21.90
424 339 Stuart Wilde MV55 Unattached 0:57’37.84
425 131 Philip Clarke MSEN Unattached 0:57’39.87
426 369 Emma Woods FSEN Unattached 0:57’42.14
427 271 Rebecca Housam FSEN Unattached 0:57’46.99
428 450 Margaret Brown FV50 Knavesmire 0:57’53.96
429 363 Andrea Stentiford FV40 Unattached 0:57’54.68
430 164 Ann Reynolds FSEN Unattached 0:57’55.55
431 205 Helen Easton FSEN Knaresborough Striders 0:57’57.55
432 286 Caroline Hughes FSEN Unattached 0:58’07.02
433 259 Catherine Morland FV35 Knaresborough Striders 0:58’11.52
434 287 Dianne Addison FV45 Unattached 0:58’18.58
435 160 Anne Duchemin FV50 Baildon Runners 0:58’20.58
436 365 Marc Gibson MV40 Unattached 0:58’22.18
437 401 Lena Conlin FV45 Ripon Runners 0:58’22.40
438 411 Suzanne Bradley FV40 Unattached 0:58’22.84
439 358 Jodie Dunkley FSEN Unattached 0:58’27.40
440 298 John Wigglesworth MSEN Unattached 0:58’41.08
441 356 Louise Varlow FV35 Unattached 0:59’03.02
442 330 Annabel Gratton FSEN Chapel Allerton Road Runners 0:59’04.46
443 230 Darren Leaf MV40 Knavesmire 0:59’11.90
444 380 Linda Moss FV45 Knavesmire 0:59’14.52
445 211 Claire Norman FV35 Quakers Running Club 0:59’17.02
446 346 Rachael Binns FV35 Unattached 0:59’18.43
447 394 Alan Bennett MV50 Unattached 0:59’19.49
448 212 Janice Padley FV45 Unattached 0:59’42.18
449 36 Chris Hall MV45 Unattached 0:59’50.27
450 472 Alice Pace FV45 Unattached 0:59’52.74
451 349 Linnea Stokes FV35 Unattached 1:00’06.99
452 499 Carole Cunningham FV45 Ilkley Harriers 1:00’07.96
453 301 Suzanne Smith FSEN Unattached 1:00’08.74
454 66 Charity Matta FSEN Menwith Hill A.C. 1:00’08.96
455 428 Faith Coy FV35 Thirsk & Sowerby Harriers 1:00’11.68
456 429 Martyn Coy MV40 Thirsk & Sowerby Harriers 1:00’27.49
457 473 Katie Reynold-Jones FV40 Unattached 1:00’33.84
458 314 Charlotte Harrison FV35 Unattached 1:00’39.81
459 387 Jessica Thomas FSEN Unattached 1:00’43.21
460 375 James Scott MV40 Unattached 1:00’46.40
461 33 Kathryn Little FV40 Killamarsh Kestrels 1:00’49.21
462 490 Steve Knott MV45 Unattached 1:00’50.40
463 505 Elizabeth Allen FV40 Unattached 1:01’23.58
464 581 Claire Armer FV35 Unattached 1:01’37.24
465 582 Michael Armer MV40 Unattached 1:01’38.37
466 544 Andrea Woodside FV35 Dewsbury Road Runners 1:01’54.65
467 202 Lynne Pollard FV60 Unattached 1:01’57.21
468 207 Gloria Jackson FV50 Otley A.C. 1:02’00.11
469 258 Simon Martin MV45 Unattached 1:02’01.52
470 21 Barbara Robins FV60 Bridlington Road Runners 1:02’08.05
471 70 Rosemary Brodie FSEN Unattached 1:02’09.24
472 255 Ives Solo MV40 Unattached 1:02’09.43
473 550 David Westerman MSEN Unattached 1:02’19.02
474 193 Pam Giles FV50 Unattached 1:02’29.21
475 245 Felicity Jones FSEN Saltaire Striders 1:02’37.40
476 323 Peter Hixon MV40 Unattached 1:02’42.14
477 247 Christina Heinis FSEN Unattached 1:02’45.62
478 567 Helen Lally FV35 Horsforth Harriers 1:02’46.55
479 220 Alison Peevor FV45 Unattached 1:03’06.87
480 8 Ian Codling MV70 Thirsk & Sowerby Harriers 1:03’22.14
481 214 Fiona Franklin FV40 Unattached 1:03’33.49
482 213 Sharon Twyman FV45 Unattached 1:03’34.24
483 60 Lizzie Rhodes FV35 Baildon Runners 1:03’43.99
484 551 Sophie Burns FSEN Unattached 1:03’51.43
485 480 Trevor Simmons MSEN Unattached 1:04’37.78
486 132 Helen Gallagher FSEN Unattached 1:04’57.08
487 361 Karen Severn FV40 Unattached 1:05’30.96
488 513 Helen Reevell FV40 Pocklington Runners 1:05’42.49
489 191 Alison Catlow FV45 York Postal Harriers 1:06’07.14
490 469 Megan Cooke FV40 Tadcaster Harriers 1:06’13.18
491 99 Alan Greig MV60 Unattached 1:06’29.93
492 262 Cathy Stevenson FV35 York Postal Harriers 1:06’36.11
493 9 Marian Codling FV60 Thames Hare & Hounds 1:06’56.65
494 341 Catriona Williamson FV50 Beverley A.C. 1:07’47.02
495 22 Brenda Grant FV50 Unattached 1:07’55.05
496 246 Jane Askey FV60 Unattached 1:09’50.37
497 359 Grace Pickles FV50 Northern Vets 1:10’10.21
498 521 John Gentle MV70 Unattached 1:10’54.74
499 72 George Routledge MV60 Heaton Harriers 1:14’38.74
500 398 Jeohanna Bigles FSEN Unattached 1:16’10.25
501 397 Dina Robles FV40 Unattached 1:18’03.45

Results also available as a downloadable Excel spreadsheet here.

Previous post:

Next post: